Patent żeglarza jachtowego
Żeglarz jachtowy to jeden z trzech patentów żeglarskich, które wydawane są w Polsce. Ubiegać o niego może się osoba po ukończeniu 14 roku życia, która zdała stosowny egzamin praktyczny i teoretyczny. Osoby niepełnoletnie muszą uzyskać wcześniej pisemną zgodę opiekunów prawnych na uprawianie turystyki wodnej.
Egzamin na patent żeglarza jachtowego organizuje PZŻ (Polski Związek Żeglarski) lub inny podmiot, który jest do tego uprawniony. Składa się z części praktycznej i teoretycznej. Aby zdać należy zaliczyć obie części bez powtarzania żadnego z ich elementów.
Część teoretyczna stanowi test składający się z 75 pytań. Zaliczenie uzyskuje osoba, która odpowiedziała poprawnie na minimum 65 z 75 pytań. Są to pytania zamknięte jednokrotnego wyboru, na odpowiedź jest 90 minut. Sprawdzana jest m.in. wiedza z budowy jachtu, teorii żeglowania, podstaw lokacji etykiety jachtowej itd.
Część praktyczna polega na wykonaniu wybranych przez komisję manewrów. Można jeden raz powtórzyć błędnie wykonany manewr. Podczas egzaminu sprawdzane są manewry pod żaglami, manewry jachtem żaglowym na silniku, praca w charakterze członka załogi oraz prace bosmańskie (np. umiejętność wiązania podstawowych węzłów żeglarskich). Zaliczenie wszystkich egzaminów sprawia, że osoba zaczyna figurować jako pełnoprawny żeglarz jachtowy.